| Features | Heat Resistant |
|---|---|
| Insulated | PFA, PTFE, FEP, ETFE |
| Working Temperature | -65°C ~+250°C |
| Available Color | Purple, Green, Gray, Blue, White, Yellow, Red, Black |
| Core Number | 1 Core, 2 Core, 3 Core, 4 Core |
| Features | Heat Resistance |
|---|---|
| Insulation | High Temperature Insulated |
| Conductor | Bare Or Tinned Copper Wire |
| Rated Voltage | AC 130V Or Below |
| Working Temperature | -60℃ ~ +250degree |
| Features | Heat Resistant |
|---|---|
| Insulated | FEP, ETFE, PFA, PTFE |
| Working Temperature | -65°C ~+200°C |
| Available Color | Purple, Green, Gray, Blue, White, Yellow, Red, Black |
| Core Number | 1 Core |
| Conductor Material | Copper Clad Aluminum |
|---|---|
| Insulation Material | PTFE |
| Application | Heating, Instrumentation Is Used For Signal Control Connections |
| Conductor Type | Stranded |
| Type | Insulated |
| Conductor Material | Copper |
|---|---|
| Insulation Material | PVC |
| Application | Industrial, As Connecting Cables In Houselholds,office Appliances |
| Jacket | PVC |
| Type | Low Voltage |
| Insulation | Extruded Fep Insulated |
|---|---|
| Max. Temperature | +200℃ |
| Characteristic | Flexible,Wear-resisting |
| Wire Gauge | 16AWG Etc. |
| Conductor Material | Tinned Copper Wire |
| Insulated | High Temperature ETFE |
|---|---|
| Working Temperature | -65℃ ~+150/200℃ |
| Application | Household Appliances, Electronic Equipment, Temperature Sensors |
| Available Colors | 9 Colors |
| Conductor | Tinned Plated Stranded Copper |
| Insulation | FEP Insulated |
|---|---|
| Conductor | Bare Copper Wires |
| Sheath | TPE |
| Advantage | Flexible |
| Rated Voltage | AC380V Or Below |
| Insulated | ETFE |
|---|---|
| Working Temperature | -65 ~+150/200℃ |
| Application | Household Appliances, Electronic Equipment, Temperature Sensors |
| Available Colors | White, Green, Purple, Gray, Blue, Black, Purple, Yellow.. |
| Conductor Materials | Tinned Stranded Copper |
| Insulated Materials | FEP Insulated |
|---|---|
| Max. Temperature | 200 Degree |
| Characteristic | Ageing Resistant |
| Wire Gauge | 18AWG Etc. |
| Conductor Material | Silver Plated Copper Wire |