| Insulation | PAF ETFE FEP PTFE Insulation |
|---|---|
| Working Temperature | -65 To +250℃ |
| Advantages | High Temperature Resistant |
| Color | Single Color Or Double Color |
| Wire Gauge | 32AWG~1/0AWG |
| Insulation | High Temperature Coated |
|---|---|
| Max. Temperature | 200℃ |
| Characteristic | High Temp Resistance |
| Wire Gauge | 20AWG Etc. |
| Conductor Material | Tinned Copper Wire |
| Conductor Material | Copper, Tinned Plated Copper |
|---|---|
| Insulation Material | ETFE |
| Rated Voltage | 600V Or Below |
| Application | For Electronic Devices And Appliances, For Aircraft,ships And Other Devices |
| Conductor Type | Stranded, Stranded Or Solid |
| Conductor Material | Tinned Copper, Tinned Plated Copper |
|---|---|
| Diameter | 22 AWG, 20 AWG, 24 AWG, 18 AWG, 16 AWG, 26awg |
| Insulation Material | ETFE |
| Rated Voltage | 600V Or Below |
| Application | For Electronic Devices And Appliances, For Aircraft,ships And Other Devices |
| Insulation | FEP |
|---|---|
| Working Temperature | -65 Degree~ +200 Degree |
| Core Number | Single Core Or Multicores |
| Wire Gauge | 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24AWG |
| Conductor | Silver Plated Or Tinned Plated Copper |
| Conductor Material | Tinned Copper, Tinned Plated Copper |
|---|---|
| Diameter | 22 AWG, 20 AWG, 24 AWG, 18 AWG, 16 AWG |
| Insulation Material | ETFE |
| Rated Voltage | 600V Or Below |
| Conductor Type | Stranded, Stranded Or Solid |
| Conductor Material | Copper |
|---|---|
| Diameter | 20 AWG, 22 AWG, 24 AWG, 18 AWG |
| Insulation Material | PFA |
| Rated Voltage | AC600 Or Below |
| Application | Heating, For Electronic Equipment And Appliances, Instrument Internal Wiring |
| Features | Heating Resistance |
|---|---|
| Insulated | FEP, ETFE, PFA Or PTFE |
| Working Temperature | -65°C ~+200°C, -65℃~+250℃ |
| Available Color | Red, Yellow, Purple, Green, Gray, Blue, White, Black... |
| Core Number | Single Core, 2 Cores, 3 Cores, 4 Core... |
| Features | High Tempreture Resistant |
|---|---|
| Insulation | High Temperature Insulation |
| Working Temperature | 125, 150, 200, 250degree |
| Conductor | Silver Plated |
| Wire Gauge | 32gauge To 10gauge |
| Features | High Temperature Resistant |
|---|---|
| Insulation | Ptfe Fep Pfa High Temperature Insulated |
| Max. Working Temperature | -65℃~+150℃ |
| Conductor | Tinned Copper Wire |
| Wire Gauge | 32awg To 10awg Gauge |