| Features | Heat Resistance, Corrosion Resistance |
|---|---|
| Insulated | FEP, ETFE, PFA, PTFE |
| Working Temperature | -65 ~+200°C, -65 ~+250℃ |
| Available Color | Purple, Green, Gray, Blue, Orange, White, Yellow, Red, Black |
| Core Number | Single Core |
| Application | Internal Wiring For Electronic Equipment |
|---|---|
| Conductor | Silver Stranded Copper |
| Insulation | Ptfe High Temperature Insulated |
| Advantage | High Temperature Resistance |
| Working Temperature | -60 ~+250 Degree |
| Application | For Outdoor Lighting, Electric Machinery |
|---|---|
| Conductor Material | Silver Copper |
| Insulation | PTFE High Temperature Insulated |
| Advantage | Heating Resistance |
| Working Temperature | -65℃~+250℃ |
| Application | For Automotive Cables, Outdoor Lighting, Electric Machinery |
|---|---|
| Conductor Materials | Silver Or Nickel Plated Copper |
| Insulated | PTFE Insulation |
| Advantage | High Temperature Resistance, Cold Resistance |
| Working Temperature | -60℃ ~+250℃ |
| Conductor Material | Copper, Silver Plated Copper Or Tinned Plated Copper |
|---|---|
| Insulation Material | FEP |
| Rated Voltage | AC 600V Or Lower |
| Conductor Type | Stranded, Stranded Or Solid |
| Core Number | 1 Cores, 2 Cores, 3 Cores, 4 Cores, 5 Cores.. |
| Features | High Temp Resistance |
|---|---|
| Application | Electrical Connection |
| Insulation | PTFE Coated |
| Condouctor | Silver Plated Copper |
| Max. Temperature | -60℃~+250℃ |
| Features | Heat Resistance |
|---|---|
| Insulation | FEP, ETFE, PFA Or PTFE Insulated |
| Working Temperature | -65°C ~ +200°C, -60℃~250℃ |
| Available Color | Red, Yellow, Violet, Green, Transparent, Grey, Blue, White, Black |
| Service | OEM ODM Accept |
| Conductor Material | Copper, Tinned Plated Copper Or Silver Plated Copper |
|---|---|
| Insulation Material | ETFE |
| Rated Voltage | 300V AC |
| Conductor Type | Stranded |
| Number Core | Single Core Or Multiple Cores |
| Features | High Temperature Resistance |
|---|---|
| Insulation Materials | FEP,PFA PTFE Insulated |
| Max. Working Temperature | 200℃ Or 250℃ |
| Conductor | Silver Plated Copper Wire |
| Wire Gauge | 32AWG~1/0AWG,stranded Or Solid. |
| Features | High Temperature Resistant |
|---|---|
| Insulated | ETFE,FEP,PFA PTFE Insulated |
| Max. Working Temperature | 150℃, 200℃, 250℃ |
| Conductor | Silver Plated Copper Wire |
| Wire Gauge | 20 Gauge,stranded |